Jak przygotować się do egzaminu. Część I

marzec 9th, 2015 | Posted by admin in Porady
Już niedługo nadchodzi czas egzaminów. Dla jednych ta sytuacja jest wyzwaniem, dla innych wiąże się z olbrzymim napięciem, które dezorganizuje ich działanie. Aby jak najlepiej zaprezentować swoje możliwości i umiejętności podczas tej trudnej próby potrzebne jest odpowiednie przygotowanie naszego ciała i umysłu. W dzisiejszym artykule znajdzie się kilka słów na temat tego, jak zorganizować proces uczenia się, a za tydzień napiszę o tym, jak zadbać o swoje ciało i psychikę.

ZORGANIZUJ SWOJĄ PRACĘ

Poznaj „wroga”. Zrób rozeznanie co wiesz, a czego nie wiesz. W ten sposób unikniesz nieokreślonego lęku, że taaki wielki egzamin przed Tobą. I może to zabrzmi banalnie, ale po prostu naucz się tego, czego nie umiesz. Będzie to wymagać wysiłku, możesz się przy tym zmęczyć, czasem nawet zniechęcić, ale tylko to daje gwarancję powodzenia.
Zaplanuj czas pracy i nauki. Policz dni, które zostały Ci do egzaminu. Określ ile godzin dziennie jesteś w stanie poświęcić na naukę. Dobierz je tak, abyś jak najlepiej wykorzystał możliwości Twojego organizmu – zwróć uwagę, czy lepiej zapamiętujesz rano, czy wieczorem. Bądź realistą. Jeśli wiesz, że nie jesteś w stanie zrezygnować z obejrzenia ulubionego teleturnieju czy serialu w telewizji nie planuj na ten czas np. powtórki z gramatyki, bo nietrudno zgadnąć, co wybierzesz.
Przygotuj miejsce do pracy. Uporządkuj swoje otoczenie (biurko, stół). Schowaj wszystkie rzeczy, które mogą przyciągać Twoją uwagę i rozpraszać Cię w trakcie pracy. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie i dostęp świeżego powietrza do pokoju, w którym będziesz się uczyć.
Od czego zacząć? Masz dwie możliwości – albo od zagadnień najtrudniejszych albo Najłatwiejszych. W pierwszym przypadku możesz na początku nieco się zniechęcić, zajmie Ci to też pewnie więcej czasu. Dobra wiadomość to taka, że potem czeka na Ciebie już tylko „naukowy deser”. Jeśli jednak zaczniesz od tego, co wydaje się proste możesz czuć niepokój, że najgorsze wciąż jeszcze przed Tobą. Chociaż z drugiej strony nauka łatwych zagadnień może nastroić Cię pozytywnie do dalszej pracy i wzmocnić wiarę w powodzenie przedsięwzięcia. W obu przypadkach podziel materiał na partie, wtedy łatwiej go opanować.
Urozmaicaj pracę. Wybieraj do nauki na przemian przedmioty humanistyczne i ścisłe. Jeśli masz taką możliwość korzystaj z pomocy multimedialnych, programów komputerowych, oglądaj programy edukacyjne.
Staraj się zrozumieć. Nie wkuwaj bezmyślnie. Przy uczeniu się na pamięć bez zrozumienia przypomnienie sobie wyuczonego materiału może być trudne. Wystarczy zapomnieć jednego elementu, aby cały wysiłek poszedł na marne. Próbuj uporządkować treści, rób streszczenia, opowiadaj swoimi słowami.
Stosuj metody i techniki skutecznego uczenia się. Rób notatki, tabele, wykresy. Ważne informacje podkreślaj, zaznaczaj, koloruj. Stosuj mapy myśli, łańcuchową metodę skojarzeń lub różnego typu zakładki pamięciowe.
Pamiętaj o powtórkach. Niestety nic ich nie zastąpi. Badania dowodzą, że po upływie 24 godzin zapominamy 80% tego, czego się nauczyliśmy. Aby zapamiętać materiał na dłużej powtórz go przez kilka minut po 24 godzinach, następnie po trzech dniach, tygodniu, a potem po miesiącu (o ile oczywiście zostało Ci tyle czasu do egzaminu).
I na koniec – pamiętaj o tzw. „efekcie przeuczenia”. Zrezygnuj z maratonów, szczególnie kilka nocy przed egzaminem. Jeśli Twój mózg jest zmęczony i bombardowany w krótkim czasie ogromną ilością informacji (w porównaniu do wcześniejszego okresu błogiego lenistwa) nie tylko nie zapamięta nowych faktów, ale może też pomieszać to, czego nauczyłeś się do tej pory.

Dorota Białek,
psycholog

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 Responses are currently closed, but you can trackback.